MMA-180SP 180A INVERTER WELDING
SHANGHAI PIPEPERECT MACHINERY CO., LTD
Contact Now
Place of Origin : China
Brand Name : KEYO HOLLYPOWER EXCENT
Model Number : MMA-180SP
Certification : CE GS EMC ROHS
Price : FOB SHANGHAI /NINGBO
Packaging Details : Color Box
Delivery Time : 15-30DAYS
Payment Terms : T/T . L/C
Supply Ability : 10000PCS/ Month
MOQ : 100PCS
20' Container Quantity : 1400PCS
Contact Now
Features:
1. Adopt IGBT technology,
2. Anti-stick, Arc force, hot start devices
3. Thermostatic over -voltage, under-voltage, over-current, protection, fan cooling.
4. Automatic voltage compensation capability, less splash.
6. Portable, compact, high efficiency, lower consumption, energy saving.
7. Various welding electrodes: steel, stainless steel , cast iron ,acidity, alkalescence , etc
8. Mainly use welding: carbon steel, stainless steel alloy steel and cast iron etc.
9.Accessories: electrode holder, earth clamp brush/hammer, protective mas
Specification:
Power Supply Voltage: 220V-240V
Frequency: 50/60HZ
Input Capacity: 7kw
No-Load Voltage: 75V
Welding Current Range: 10-180A
Duty Cycle: 60% @ 180A
Electrode Diameter: 1.6-4.0mm
Efficiency: 80%
Power Factor: 0.93
Protection Class: IP21S
Insulation Class: H
Net Weight: 6kgs
Packing size: 350x205x260mm
Product Tags:
IGBT INVERTER machine
ARC welding machine
DC MMA Welding machine
Cheap MMA-180SP 180A INVERTER WELDING for sale
MMA-180SP 180A INVERTER WELDING Images